73237082_102229411215389_3453586892090507264_n

Inauguracja „VIII Festiwalu Zorzy Polarnej – TRAKT Północy” w płockim ZOO

Dnia 8 grudnia 2019 r. w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku odbyła się inauguracja „VIII Festiwalu Zorzy Polarnej – TRAKT Północy”. Płockie ZOO od wielu lat jest Partnerem naszego Festiwalu.

Zaprezentowaliśmy logo tegorocznej edycji, przygotowane specjalnie dla nas przez Claudię Casaletti, KONGSFJORD ENGRAVING ATELIER (https://www.kongsfjordatelier.net/) z norweskiej Laponii.

Potem była opowieść o przyrodzie Laponii, a następnie mocno wyczekiwane przez dzieci działania plastyczne.

Na każdym stanowisku, oprócz zadania plastycznego, dzieci mogły pobudzać swoją wrażliwość wąchając, słuchając, czując i smakując.

Wśród smaków Północy znalazł się m. in. dżem z maliny moroszki i jagód. A zadanie plastyczne polegało na wykonaniu z lizaka renifera z dużym nosem.

Zapach Północy to aromat muszelek, piasku, ziemi, wrzosów oraz liści jagód. Na tym stanowisku uczestnicy spotkania mogli wykonać torebkę reniferową na prezenty.

Zapewne niewiele osób wie, że zorza polarna wydaje różne dźwięki. Nasza zorza powstawała z kolorowego piasku, a dźwięki wydawały kamyki, muszelki, piasek i patyczki.

Chyba każdemu Północ kojarzy się z lodem. Na tym stoisku dzieci badały, czy lód pływa w wodzie, dlaczego kamień się zanurza, a lawa dryfuje? 

Północ to śnieg. Jako, że u nas nie było ani odrobiny śniegu, więc zrobiliśmy go z tiulowych kul.

Na stanowisku Dotyk Północy dzieci dotykały rogów renifera i łosia, skóry renifera, chrobotka reniferowego, suchych liści maliny moroszki i wełniankę. A potem malowały renifery z masy solnej, używając do tego tylko tych kolorów, które są na fladze Saamów, czyli rdzennych mieszkańców Laponii: niebieskiego, czerwonego, zielonego i żółtego.

Bardzo dziękujemy naszemu Partnerowi – Miejskiemu Ogrodowi Zoologicznemu w Płocku – za pomoc w organizacji spotkania spotkanie.
Dziękujemy również studentom Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku za pomoc przy realizacji warsztatów plastycznych

Stowarzyszenie TRAKT

09-400 Płock
ul. Stanisława Wyspiańskiego 34
stowarzyszenie@trakt.info.pl

Numer KRS    0000805537   
NIP 7743250637  REGON 38465553900000